Mountfieldu trvale klesají třžby

Slevy sekaček, bazénů, pil, nábytku
Jak se za 10 let stát z dominatního prodejce obyčejným discountem ukazuje příklad společnosti Mountfield a.s.

Nejsem účetní ani auditor, ale přeci jen občas nahlédnu do daňového přiznání konkurentům. Někdy člověk může mít z reklam pocit, že vše je růžové, že firma i trh rostou, že se daří tak dobře, že už se leccos dává zadarmo, protože o zisk už vlastně není potřeba usilovat.

Mountfield, měl určité významné postavení na trhu, proto z jeho čísel lze usuzovat jaký je vývoj nejen jeho vlastní, ale i celého segmentu věcí pro zahradu. Navíc jsem v Mountfieldu pracoval v době jeho největších úspěchů, sice je to už skoro 10 let, ale i tak si dokážu věci dát do souvislostí.

Takže výroční zpráva za rok 2011, kterou Mountfield zveřejnil až v říjnu, ukazuje, že tržby za rok 2011 klesly na 2,3 mld. Kč a zisk po zdanění byl 15,6 mil Kč. V procentech to představuje zisk 0,7%! To pokryje 1 výplatu pouze jedné třetině zaměstnanců. Meziroční pokles tržeb je o 14%. Za posledních 9 let jsou tržby nižší už o 30%.

K 31.12. měla společnost aktiva ve výši 1,7 mld., zásoby za 0,49 mld., pohledávky za 0,36 mld. a bankovní úvěry za 0,59 mld. Kdyby vrátil zásoby výrobcům za kupní cenu, splatil by bankovní úvěr z 83%. Zbyl by nesplacený úvěr ve výši 100 milionů. Pokud by dostal uhrazené všechny pohledávky a z toho uhradil své závazky, stejně by zůstal dodavatelům dlužit 280 milionů. Celkem tedy závazky a úvěr dělají 380 milionů. Což si myslím, že při zisku 15,6 milionu je trošku oříšek.

Hlavním cílem společnosti pro rok 2012 je dle výroční zprávy „další rozvoj společnosti, a to především rozvoj reklamních aktivit, rozšíření nabídky sortimentu, rozvoj prodeje zahradní techniky a bazénů, včetně příslušenství, koncovým zákazníkům“.  Nějak mi v tom textu chybí slova jako „zkvalitnění produktů„, „zefektivnění marketingu„, „přesnější zacílení nabídky„, nebo „kvalitnější zákaznický servis„.

Vzhledem k tomu, že počet zaměstnanců je 1142, tak to znamená, že jeden zaměstnanec v průměru generuje 2 mil. obratu ročně. V době, kdy jsem tam byl já, to vycházelo na cca 3 mil. obratu, takže výkonnost klesla o 33%.

Myslím, že nemusím být extra velký ekonom, abych si dokázal představit, že obrátit vývoj této velké firmy směrem k číslům s rostoucí tendencí není nijak lehké. Proto, když vidím masivní billboardovou kampaň kolem silnic a masivní snižování cen v rúzných slevových akcích, tak citím, jak velký tlak je v Mountfieldu na vyprazdňování skladů. Cílem už není vydělat, ale prvořadě jde o to, aby peníze proudíly a neležely ve skladu ve zboží. Další čísla my uvidíme až za rok, ale lidé v Mountfieldu už je vidí nyní…

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: