Rozbor ceny dopravy sekaček na servis

Kraje České republiky – optimalizace logistiky

V rámci služeb eshopu VřetenovéSekačky.cz je nabízena služba svoz a rozvoz sekačky (z domu – do domu). Sekačky jsou sváženy do servisu v Praze z celé republiky i ze Slovenska. Aby služba byla za co nejpříznivější cenu, kalkulace byla letos nastavena na velké riziko. Přesto se ozvalo několik zákazníků, že je cena nepřijatelná. To se dá pochopit a proti tomu nelze nic namítat, každý má různé možnosti. Avšak objevil se i názor, že kdyby se udělala doprava efektivněji, mohla by být cena nižší.

To nás přivedlo k tomu zveřejnit vzorové kalkulace a trošku detailněji vysvětlit, proč není možné jít s cenou níž, aniž by jí museli dotovat ostatní zákazníci z ceny servisu. Doprava se holt musí zaplatit, když to dopadne dobře, tak neprodělá. Myslíte, že prodělat nemůžeme? Opak je pravda.

Vycházíme z toho, že se do auta vejde 10 ks sekaček rozličných modelů. Větším autem nemá smysl jezdit, protože více jak 10 zákazníků za den nestihnete obsloužit. Navíc větší auto, znamená obvykle vyšší spotřebu a vyšší pořizovací náklady. Spotřeba, s kterou jezdíme, je průměrně 8,8 litrů na 100 km.

Případovou studii si můžeme udělat na Olomouckém kraji, který nepatří ani k nejhorším, ani k nejlepším z pohledu hustoty prodaných sekaček. Cena za dopravu sekačky z domu do domu je 1395 Kč.

Máme tři varianty, jak může být auto vytížené:

A) Průměrná délka trasy do Olomouckého kraje při plném obsazení auta je 750 km, to je svoz. Rozvoz opět 750 km, celkem tedy 1500 km. Celková doba na cestě včetně doby k převzetí sekačky u zákazníka a opětovné vrácení u zákazníka zabere 25 hodin, při mzdě 200 Kč/hod. Hrubý obrat 13.950 Kč. Od toho odečteme náklady na naftu a na mzdu řidiče. A zbyde 2,7 Kč/km, což je částka, která by měla pokrýt amortizaci vozu, o zisku ani nemluvme…

B) Průměrná délka trasy do Olomouckého kraje při polovičním obsazení auta je 650 km, to je svoz. Rozvoz opět 650 km, celkem tedy 1300 km. Celková doba na cestě včetně doby k převzetí sekačky u zákazníka a opětovné vrácení u zákazníka zabere 18,5 hodin, při mzdě 200 Kč/hod. Hrubý obrat 6.975 Kč. Od toho odečteme náklady na naftu a na mzdu řidiče. A jsme na -0,7 Kč/km, což je částka, která nepokryje kromě nafty a řidiče nic.

C) Průměrná délka trasy do Olomouckého kraje při obsazení auta jednou sekačkou je stále 650 km, to je svoz. Rozvoz opět 650 km, celkem tedy 1300 km. Celková doba na cestě včetně doby k převzetí sekačky u zákazníka a opětovné vrácení u zákazníka zabere 14,5 hodin, při mzdě 200 Kč/hod. Hrubý obrat 1.395 Kč. Od toho odečteme náklady na naftu a na mzdu řidiče. A jsme na -4,4 Kč/km…

Když si tyto tři varianty zprůměrujeme, tak se dostaneme na -0,81 Kč/km! To znamená, že pokud se poveze vždy plné auto, bude to únosné, v okamžiku, kdy není naplněná kapacita, tak je stanovená cena neekonomická. To znamená, že riziko, za které, Mr. Lawn poskytuje službu dopravy není malé.

A ještě poznámka, externí servisák v Kroměříži  pan Kotek, měl na jaře mozkovou příhodu, z které se postupně dostává, to je důvod, proč je servis v Kroměříži dočasně uzavřen. Přesto se ozvaly hlasy od zákazníků a některé dost hysterické, jak jim servis v Kroměříži chybí. Ano chybí, pan Kotek pracoval s nadšením a velmi poctivě. Ale pokud se mu vloni sešlo v zimě na servis 5 kusů vřetenových sekaček, je to promilé z těch, které jsou na Moravě v provozu. I proto jsme nehledali intenzivně jiného servisního partnera, protože o servis v Kroměříži reálně nebyl zájem.

Jak lze tedy dosáhnout na lepší ceny za servis a dopravu? Využívejte je! Doporučte vřetenové sekačky sousedovi a dopravu objednávejte společně, cena pak bude lepší.

Na základě rozsáhlého průzkumu mezi zákazníky, kteří si posezónní servis neobjednali, se podařilo zjistit, že 30% zákazníků odpovědělo, že jejich sekačka nyní nepotřebuje servis. Přitom vřeteno doporučujeme brousit každý rok a u benzínových sekaček je doporučeno měnit olej aspoň jednou za rok. A doplním i další údaj, kde 15%  odpovědí na výše uvedenou otázku znělo, že servis neobjednali z finančních důvodů. Přestože cena servisu se může pohybovat dle rozsahu a modelu od 900 Kč až po 6000 Kč, tak případů, kdy zákazníci objednávají tu nejlevnější variantu (pouze broušení) je zanedbatelné procento. No a teď se v tom vyznejte.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: