Tomáš Baťa – svátky

Tomáš Baťa a jeho přístup ke státním svátkům
Tomáš Baťa a jeho přístup ke státním svátkům

Tomáš Baťa – Svátky. Minulý týden byl zatížen dvěma svátky, církevním svátkem Cyrila a Metoděje a národním mistra Jana Husa. Náš závod byl v chodu po oba svátky bez ohledu na to, že není mnoho práce a že pracujeme na sklad. Tím, že v některé svátky pracujeme, nechceme říci, že bychom naše svaté  a proslavené muže našeho národa méně ctili než jiní. My máme jen to přesvědčení, že poctivou prací nelze památku žádného svatého nebo úctyhodného muže znesvětit nebo urazit.

Moc a blahobyt národa spočívá na práci jeho občanů, nejlépe to uvidíme, když porovnáme život v Americe s životem v Turecku. V Americe neslaví ani svátek největšího muže Washingtona, ačkoli žije v srdcích všech Američanů. V Turecku se slaví naproti tomu každý týden tři nedělní svátky. Mohamedáni slaví neděli totiž v pátek, židé v sobotu a křesťané v neděli. Přitom plně pracovat nemůže po všechny tyto tři dny nikdo, poněvadž vždy nějaká složka schází.

Že je nám bližší Amerika  než Turecko,  vysvítá z toho, že naši lidé rádi jezdí za výdělkem do Ameriky, ale nikdy do Turecka. Bylo by ovšem pro náš lid prospěšnější, kdyby nalezl výdělek doma. Toho docílí jen, když si vezme v mnohém příklad z Ameriky, zejména pokud jde o pilnost amerických občanů. Tolik by si měli uvědomit ti lidé, na nichž záleží , aby svátky byly přeloženy na neděle a také ti, kteří pro nové svátky agitují, že čím víc svátků tím větší vystěhovalectví našich nejzdatnějších lidí a jmenovitě těch, kteří chtějí poctivou prací vydělávat tolik, aby mohli být řádně živi.

Naše rozřešení přivítali všichni naši zaměstnanci s uspokojením. Tím, že jsme pracovali v ony svátky, nechali jsme našemu dělnictvu vydělat na mzdách 144.516 korun, o kterýchžto obnos měli být naši dělníci ochuzeni, kdyby se bývalo bylo nepracovalo a vydání jejich by zahálkou ještě vzrostlo.

Co je svátek za instituci, že se nepracuje? Respektive, že některé profese nepracují. Státní sektor nepracuje v administrativě, ale veřejné služby (doprava, bezpečnost) pracují. Soukromníci spíše nepracují a zaměstnanci soukromých firem také nepracují, ale ve službách, dopravě, obchodě i výrobě se leckde pracuje. Ti co pracují mají nárok na 100% příplatek ke své standardní mzdě. Proč? Copak odvedou ve svátek o 100% větší výkon? Nikoliv. Takže ti co ve svátek nepracují mají nárok na mzdu a ti co pracují mají nárok na dvojnásobnou mzdu. Nějak mi ta rovnice nevychází. Takže se odvede nulový resp. běžný výkon, ale mzda tam je 100% resp 200%. Měli bychom si uvědomit, že pokud není výkon, neměla by být ani mzda. I velké množství svátků brzdí naše hospodářství.

One Reply to “Tomáš Baťa – svátky”

  1. Jestli bychom něčí svátek měli slavit, tak je to právě Tomáš Baťa. A klidně ať je to svátek, který se oslaví prací. Čím více o Baťovi vím, tím hloupěji si připadám, tím více se stydím za sebe i své vrstevníky, že v době internetu nedokážeme zdaleka to, co dokázal Baťa bez silnic, mobilů, počítačů a všech univerzit a kurzů, kterými dnešní svět přetýká… Nehynoucí čest jeho památce!

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: