Design sekačky – úvaha

Anzani - styl, který nikdo nepřekonal
Anzani – styl, který nikdo nepřekonal

Design sekačky Edwin už řeším hrozně dlouho. Viděl jsem pár desítek návrhů jak od designera, tak od konstruktérů, navíc jsem viděl asi všechny vřetenové sekačky na trhu. Pokud sekačka nemá být obalena balastem kapot, krytů a záhybů, tak je docela složité najít originální tvar, který účelně schová mechanickou část sekačky a současně o těchto tvarech půjde říci, že jsou hezké.

Vzhledem k velmi pomalému tempu inovací ve vřetenových sekačkách, je i design velmi konzervativní, obzvlášť, je-li jeho rodištěm Velká Británie. Moc mě uchvátil italský designer Anzani z první poloviny minulého století, který působil v Anglii. Kromě velkého množství motorek a člunů, navrhl i sekačku na trávu. Viz. obrázek.

Takže tvary bychom měli poladěné. Barva, tolik výrobců a tolik barev sekaček. Je jasné jaké barvy nechceme a ani nemůžeme použít. Vytvoříte-li něco funkčně nadčasového, je ideální zvolit i nadčasový design a barvy. Je na světě pár značek, které drží vysoce kvalitní produkty desítky let a jejichž název je synonymem nejvyšší kvality, až luxusu. Nevidíte na ně nikde reklamu, nejsou jich plné časopisy a televize, ale jakmile je někde spatříte víte, že se pod slupkou skrývá kvalita spojená s noblesou ruční práce.

Loga a štítky. Třešničkou na dortu každého produktu, je jeho označení, identifikace. Máme název modelu sekačky Edwin a značku výrobce (tu zatím trošku tajíme). Pokud jsme při výrobě sekačky zatratili plasty všude, kde jiné materiály vykazují vyšší užitnou hodnotu, tak ani štítek s logem by něměl asi být samolepkou nebo plastovým výliskem. Je to asi jako když vám na krásnou svíčkovou dají šlehačkový terčík ze sladké šlehačky ve spreji. Hnus. Miluju kovové lisované štítky, kde nápis je vytlačen do plechu a relief je vyveden v jiné barvě než podklad. A štítek je přinýtován ke stroji pevnými nýty.

Celou dobu jsem se bál, že díky preciznosti a robustnosti kontrukce bude Edwin těžší než konkurence. Nepovažuji pár kilo navíc u sekačky, která jezdí na válcích na obtíž. Ale znáte precizní zákazníky, porovnávají každý parametr… No a nyní vidím, že i přes to všechno bude Edwin na váze lepší. Je to neuvěřtelné. Co díl, co parametr, tam jsme na tom lépe než konkurence! Potom k tomu přidáme originální design v luxusních barvách a máme na světě nejlepší vřetenovou sekačku za rozumnou cenu.

2 Replies to “Design sekačky – úvaha”

 1. Dobrý večer, pán Šena, držím Vám palce!

  Hlavne popri úvahách o krásnom designe nezabudnite aj na to, že sa kosačka (sekačka, či skôr ešte lepšie strihačka) musí zmestiť do nejakého konkrétneho skladovacieho priestoru. Určite to nebude samostatne garážované „fáro“ 🚗 v štýle ferrari. Aj keď bude krásna, majitelia ocenia, keď bude v polohe nečinnosti zaberať čo najmenší priestor. Možno by bolo vhodné zobrať si príklad z dnes opäť populárnych skladacích bicyklov 🚲 (viď http://vtm.e15.cz/skladaci-kolo-brompton-test).

  Poznáte to: elegantný pán v obleku príde na stretnutie na skladacom bicykli, zloží ho, zoberie pod pazuchu a uloží ho niekde bokom. Napriek tomu zostane tento artefakt stredobodom pozornosti (a tichej závisti 😳).

  Anzaniho design mi v tejto „surovej“ podobe pripomína skôr trojkolku „vyrasteného“ škôlkára . Ale určite sa na ňom dá popracovať. A byť iný, než ostatní, tiež môže byť konkurenčná výhoda. Ak sa Vám podarí vpratať Vašu novú (zloženú) kosačku pôdorysne do plochy zloženého Atco Balmoral, tak to potom bude niečo! S váhou si problém robiť nemusíte, asi ťažko niekoho napadne brať kosačku pod pazuchu😉. A navyše, nejaké to kilo naviac je skôr výhodou – kosiť a valcovať -> dva úkony v jednom 👍. Na to sa dá využiť prípadne aj váha kosca 😄 – len treba dať pozor so stabiltou -> aby nebol viac na zemi s „cestným lišajom“ na kolenách a lakťoch👎, než na sedáku!

  V každom prípade však zachovajte úžitkovú hodnotu vymeniteľných kaziet. Taký KitchenAid na kosenie -> možno sa Vám podarí stvoriť nový etalón, ktorý budú všetci kopírovať.

  V žiadnom prípade by som však nechcel po kosení behať po trávniku s hrabľami (hrábě) -> takže bude to tiež potrebovať kôš na trávu (zrejme vpredu, že?). Ten by mal byť okrem praktičnosti zladený s designom 😎. Len tak mimochodom, tie britské koše sa „blbo“ vysýpajú – určite to poznáte -> malá spartakiáda „pre kosca a koš“, aby sa dostala všetka pokosená tráva von – a vždy Vám to padne niekde mimo fúrik (kolečko).

  Šťastnú ruku v tvorbe!!!

  1. Dobrý den pane Piršel,
   velmi si cením Vašeho příspěvku. Určitě jsou Vaše rady pozitivní. Berte to tak, že jsem v první řadě uživatel sekačky, takže i pro mě je na prvním místě funkce a praktičnost celého stroje. Hodlám s nimi vybavit samozřejmě svoji firmu pečující o trávníky, takže ta sekačka musí zvládat i profi využití a horší zacházení (nustále nakládání a vykládání z auta, přejezdy po silnicích, chodnících a schodech).

   Určitě design Anzagni není cesta, kterou bych chtěl následovat, i přestože jsem kusem idealista, tak ve mě převažuje technický inženýr a pragmatik 🙂 Nápad se skládacím kolem je pro kolo perfektní, nicméně u sekačky, která má vydržet 20 let provozu, není skladnost typu „skládacího kola“ tím klíčovým parametrem, kolem kterého by se měl podle mě točit vývoj.

   Však brzy uvidíte, myslím, že budete jako uživatel anglické sekačky potěšen. Ostatně moje snaha je přijít s takovou sekačkou, kvůli které se budete staré vřetenovky chtít zbavit a vyměnit jí za novou. Během vývoje této sekačky vzniklo několik slepých odnoží, které jsem musel odstřihnout a dále s nimi nespojovat své jméno. Je možné, že je časem bývalí partneři uvedou na trh. Bohužel pro ně, přijdou s polotovarem, protože když si za něčím jdu několik let, nespokojím se s pouhým polotovarem, i kdybych měl obětovat dvě sezóny navíc, proto se stali mými bývalými partnery…

   Děkuji a těším se zase někdy na viděnou.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: