Anglický trávník za 1 týden

Změna technologie kosení má určitý proces.
Změna technologie kosení má určitý proces.

Vytvořit anglický trávník za 1 týden je nemožné. A ani, když si koupíte vřetenovou sekačku, tak to za týden nezvládnete. Ale je vědecky dokázáno, že pokud chcete anglický trávník, je nezbytné vřetenovou sekačku používat.

Kdyby šlo kosit tak kvalitně rotační jako vřetenovou sekačkou, zajisté by jí k tomu na golfových hřištích používali. Vím, že to opakuji stále dokola, ale stále je většina lidí, kteří ani netuší, že nějaká vřetenová sekačka existuje.

Kdysi jsme ATCO půjčovali na víkend zdarma, aby si ho zájemci mohli vyzkoušet, zda s ním svůj trávník pokosí. A v titulku letáku jsme tučně psali, „Nečekejte anglický trávník za víkend.“ Kdyby to bylo tak snadné, tak ho mají všichni. Pěkný trávník je především o disciplíně a informacích. Je to jako, když o vodu v bazénu pečuje laik a expert. Laik tam pořád něco sype, nebo naopak nesype nic, a pak zase všechno naráz a pořád je nespokojen, expert, vodu ošetřuje šetrně průběžně a v případě problémů dokáže přesně aplikovat přesné množství správného přípravku. U trávníku je to podobné. Člověk znalý pravidelně kosí vřetenovou sekačkou, pravidelně hnojí, případně zavlažuje. Občas udělá vertikutaci, sem tam použije ochranný postřik. V důsledku zaplatí za péči o trávník méně než laik, dosáhne výrazně lepšího výsledku a mnohem více ho to baví.

Když člověk s průměrným trávníkem a rotační sekačkou se rozhodne pro změnu na vřetenovou sekačku a nemá příliš informací, tak může být na začátku zklamán či rozčarován. Najednou je kosení pracnější, rychle se plní koš, tráva je nerovnoměrně pokosená, nevypadá trávník dobře. O zázraku nejde ani mluvit… To je zcela normální. Pokud někdo za mnou přijde a po prvním kosení vřetenovkou řekne, že to je super, je to zpravidla velká výjimka. Vřetenové kosení se oproti rotačnímu neliší jen vzhledem sekačky, je to úplně jiná technologie, jiná filosofie. Kdo zažil přechod s klasického mobilu na dotykový displej, asi při psaní první sms měl chuť ho jít vrátit. U vřetenové sekačky mohou být pocity podobné. To je holý fakt, s kterým je potřeba počítat. Není to překážka proč nemít anglický trávník, je to součást procesu, jak se posunout o úroveň výš.

Trávník si musí zvyknout na jiný způsob péče, stejně jako obsluha. Nečekejte, že budete hned mistr světa. Chce to svůj čas. Drtivá většina lidí vidí pozitivní výsledek po 6 kosení, při frekvenci kosení 2x týdně. Úplně nejhorší postup s novou vřetenovkou je posekat jednou, být nespokojen, dát jí do garáže a za 14 dnů to zkusit znovu. Chce to přesný opak! Pokud to není ono na poprvé, tak další kosení udělejte, co nejdříve, klidně obden. Pokud budete ze začátku kosit i 3x týdně, výsledek bude mít o to dříve.

 

5 Replies to “Anglický trávník za 1 týden”

  1. Na vřetenovce je super že je to naprosto čistá práce. Vysypat koš aniž bych si umazal ruce je príma. S rotační sekačkou ať člověk chce či nechce, tak se zamatlá. Stejně tak je super to, že nemusím při každém vysypání koše startovat motor. Maličkost kterou si člověk uvědomí až když nemusí 20x za hodinu tahat za šňůru. Ano jsou tu i sekačky se startéry, ale to zase člověk furt dobíjí baterii.

  2. Další výhodou je, že se může stříhat i když je tráva mokrá. Mohu potvrdit níže uvedený komentář. Mám sekačku něco více než měsíc a trávník je stále v lepší kondici. Jsem spokojen a trávník je můj velký koníček, kterému věnuji několik hodin týdně. Dnes jsem poprvé prováděl vyčesávání a nečekal jsem kolik staré trávy vyčešu z celé zahrady. Q

  3. Dobrý den,
    prosím, můžete mi sdělit svůj názor nebo dát radu: kosím svůj trávník už asi 1 rok vřetenovou sekačkou ATCO Balmoral. Kosím zhruba 2x až 3x do týdně a navzdory všem radám to provádím stále stejným směrem (neměním směr a jedu stále po stejných pruzích), pokosenou trávu vůbec nesbírám do koše a nechávám ležet, vertikutaci i hnojení NPK 15-15-15 jsem provedl naposled v březnu tohoto roku. Nicméně trávník vypadá skvěle a já v současné době váhám, zda mám vůbec přistoupit k vertikutaci a podzimnímu hnojení, abych nepokazil vzhled trávníku. Myslíte, že je vertikutace , případně hnojení je v tomto případě nutné? Nemá trávník dostatek živin díky mulčování? Díky za reakci

    1. Dobrý den Zdeňku, Váš postup k anglickému trávníku skutečně nevede. Je možné, že se řídíte radami, ale ne mými. 🙂 Začněte sbírat trávu do koše, hnojte pravidelně dle mých doporučení, provádějte vertikutaci před každým hnojením a vše se začne měnit k lepšímu. Bohužel, mulč se v podstatě ani během jedné sezóny nerozloží. Hromadí se v trávníku, začne ho dusit, a klidně to může vygradovat v docela slušný kolaps trávníku. Prevence je prevence. Doporučuji nechat si udělat Roční plán péče o trávník na http://www.swardman.com. Hodně zdaru Tomáš

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: