Jak šel Edwin s kůží na trh

Setkání s konstruktérem sekačky Edwin. Praha 19.6.2014
Setkání s konstruktérem sekačky Edwin. Praha 19.6.2014

Tak jsme včera pořádali setkání s konstruktérem Markem Votroubkem nad technickými detaily vřetenové sekačky Edwin. Skvělí hosté, řekl bych fajnšmekři, zaujatě poslouchali a na závěr nás zahrnuli zvědavými dotazy. Naše sezení s potenciálními zákazníky, mělo za cíl umožnit laikům náhled do procesu konstrukce vřetenové sekačky.

Vždy jsme řekli, jaké bylo zadání dané komponenty – vřetene, pojezdu, nastavení výšky, rámu, řídítek, koše… a pak Marek vysvětlil, jak uvažoval a k jakému došel řešení. Kdo pochyboval o solidnosti Edwina, včera měl možnost podívat se pod pokličku. Závěrečný spontánní aplaus mluví za vše.

Během přípravy prezentace mě napadla tato myšlenka: Jaké vlastně dostávají zadání dnešní konstruktéři sekaček na trávu? Podle mě to nemůže být zadání, udělejte sekačku, která bude skvěle kosit, bude šetrná k trávníku a uživatelsky příjemná a tichá. A pak jsem došel k názoru, že poslední kdo řešil zadání, jak pohodlně a kvalitně pokosit trávník, byl asi Edwin Budding, vynálezce sekačky na trávu před 180 lety. Od té doby asi nikdo. Pak už se jenom řešilo, jak levně, jednoduše, rychle, bezúdržbově vyrobit sekačku na trávu. A po 180 let jsem přišel a řekl, tak chci nejlepší sekačku na trávu na světě. Zadání se chopil vynálezce Marek Votroubek a vymyslel Edwina.

Když jsme při prezentaci uvedli, že Edwin se skládá asi jenom z 90 komponent a ATCO Balmoral jich má cca 200, tak to byl sakra majstrštych.

Když si to tak shrnu, co se nám povedlo, když srovnám Edwina 45 s ATCO Balmoral 17:

 • máme pevnější sekačku, ale s nižší hmotností
 • máme širší záběr kosení, ale užší celkovou šířku stroje
 • máme menší koš na trávu, ale větší efektivní objem
 • máme větší rozpětí řídítek, ale použili jsme méně součástek
 • máme pevnější nastavení výšky kosení, ale přesnější ukazatel
 • máme stejný motor, ale sekačka je tišší

A tak bych mohl pokračovat. To samo je velký úspěch, ale my to navíc zvládli za šest měsíců. Mám velkou radost, že „fajnšmekři“ nás na ničem „nevykoupali“.

PS: znáte nějakého jiného výrobce sekaček na trávu, který veřejně řekne, z čeho a proč sekačku vyrábí? Vím, jsme blázni, ale nám to přijde normální!

PS mail:
Ahoj Tomáši,
tak chci Ti ještě jednou pogratulovat  – včera byla prezentace hodně akční, taková poctivá a přesvědčivá!
Též spojení s geniálním, nezatíženým a nekompromisním panem konstruktérem byla fakt skvělá volba.
V podstatě tam zatím nebyla cítit žádná slabost nebo kompromis.
Tak ať se to podaří úspěšně dokončit!
Jirka

16 Replies to “Jak šel Edwin s kůží na trh”

 1. Taky se musim přidat s velmi pozitivním dojmem.
  Puvodně jsem netušil, co o setkaní s konstruktérem mám vlastně čekat. Protože to, že bychom strávili skoro dvě hodiny nad „výkresy“ konstrukce nové sekačky a všemi technickými detaily mě opravdu nenapadlo. !!
  Jsem taky inženýr a poslouchat nadšení a mladého konstruktéra bylo opravdu nevídané.
  Už se na Edwina noc těším ( osobně to zatím tipuju na Lotus černou :-)).
  Doufám, že všechno půjde podle plánu a letos už zasáhne do péče o náš trávník 🙂

  Rozhodně se mnou můžete počítat, takhle dobrých a poctivých věcí se už dnes mo nevidí a proto když se najde takový projekt, tak ho rozhodně podpořím 🙂

  Jen teď nevím jak to ještě těch pár měsíců vydřím sekat s tím Balmoralem :-)))))

 2. Omlouvás se za chyby, píšu to na mobilu ve vlaku a tady to chvílemi hrozně „vibruje“.
  To se ovšem Edwinovi vzhledem k jeho konstrukci stávat nebude 🙂

 3. Já bohužel z představení sekačky nadšený nejsem. Není to ani tak z technického hlediska, ale spíše cenového. Z dřívějších článků jsme měl pocit, že chcete vřetenovou sekacku vrátit na domácí trávníky obyčejnějších lidí. Pozastavoval jste nad vysokou cenou, když distribuci přebral Ittec. Atd.

  Dle ceny mi stále přijde, že se pohybujeme v hladině boháčů, pouze s tím rozdílem, že si boháč bude moci vybrat mezi Edwinem a Allettem. Stále tady bohužel nevidím alternativu pro nás ostatní, kteří bysme se spokojili i nějakým tím plastem za přijatelnější cenu, než za dokonalou sekačku s vysokou cenou.

  A tak mě napadá otázka, zda neplánujete vedle příplatků, také slevy? Například za plastový přední váleček, plastový koš, apod.

  1. Dobrý den, chápu, že to není lidová cena. Otázka ceny je složitá. My na to hledíme tak, že takto spolehlivá sekačka je investice na 15 až 20 let. Za tu dobu byste mohl koupit 2 až 3 Alletty. Takže u nás dáte za 15 let za sekačku 40 tis, u konkurence za 2 sekačky 90 tis. Navíc u nás uspoříte za opravy a budeme mít levnější díly, než kdybyste je kupoval z Anglie. V malých sériích není reálné vřetenovou sekačku vyrobit za cenu stejnou nebo nižší než se prodávají rotační sekačky z Číny. Ono vysvětlit cenu je na delší prostor. Brzy k tomu vydám příspěvek na blog, kde to vysvětlím detailně. Vemte si třeba značku stavebních strojů Caterpillar nebo zemědělských strojů John Deere. Vsadili na mimořádnou kvalitu i za cenu vysoké ceny. Ale ve finále si je koupí i ten obyčejný bagrista, nebo farmář, protože si spočítali, že se jim to vyplatí a ve finále ten stroj při určitém používání vyjde levněji než ty levné. I naše sekačka je postavená na to, že bude kosit, ne stát v garáži. A právě provoz stroje přináší provozní náklady a potřeby servisu a to jsou ty položky, které budete muset hradit po celou dobu jejího provozu. A to je to, kde se náš stroj začne výrazněji podílet na úspoře Vašich peněz.
   Je to samozřejmě věc, kterou musí potvrdit čas. Ohledně Vašeho dotazu na slevy, tak o tom zatím neuvažujeme. Plastových sekaček je na trhu velmi hodně, konkurovat v tom, kdo plast vyrobí levněji není ten obor, v kterém bychom chtěli soutěžit, a v kterém bychom mohli uspět.
   Hezký večer Tomáš Šena

 4. Dobrý den, čekal jsem, že po nějakém „VIP“ představení, na nějž jsem neměl čas, alespoň již dáte reálná fota sekačky na stránky nebo na blog, ale nic…. zajímám se o Váš projekt již delší dobu, ale musím říci, že zatím je to „jitrnice, jakou svět neviděl…“, což je škoda, jelikož i z okruhu mých známých již někteří ztratili zájem…. Máte představu, jestli ji někdy pustíte mezi lid, nebo je to nějaký výzkum trpělivosti… 🙂 ? S pozdravem, Aleš

  1. Dobrý den, my jsme jí ale minulý týden nepředstavili. Povídali jsme si a ukazovali, jakým způsobem jsme sekačku konstruovali a proč. Klíčové komponenty si mohli přítomní osahat, ale celou sekačku nebylo cílem představit. Pro nás je samozřejmě klíčové začít prodávat co nejdříve, ale naše hlavní strategie je přivést na trh produkt, který bude nejlepší. Z minulých let jsem takový pocit úplně neměl, proto se jednotlivé prototypy nedostaly do sériové výroby. Poslední verze Edwina, tak jak jí letos prezentujeme, naopak splňuje moje představy o mimořádném produktu. To znamená, že to není věc, kterou příští rok chceme inovovat. Proto tomu dáváme čas, který je potřeba, abychom mohli s klidným svědomím jí ukázat v plné kráse a začít prodávat.
   To, že sériová výroba začne v červenci stále, platí. První dodávky k zákazníkům modelu Edwin Standard budou v srpnu. Všechno má svůj čas, stačí si to uvědomit. Tomáš

 5. To zajisté chápu, nechcete prodávat zmetek, ale výjimečný produkt… Snad. Na druhou stranu po několikáté posunuté představení také moc důvěry nebudí…. To si zajisté také uvědomujete. Já vřetenovku mám a stejně uvažuji o nové, Vaší, a nakazil jsem i kolegy, nicméně to neustálé odsouvání… no nevím.

 6. Dobrý den,

  jako Váš v minulosti vážný zájemce jsem velide rád tomu, že i přes krkolomné začátky se snad již podaří uvést sekačku na trh. Co mne však trochu zklamalo je cenové uvažování. Chápu kvalita není levná ( sám o tom něco vím z vlastního obchodu ), nicméně nastavené ceny dle mne kvalitní vřetenové sekačky mezi „obyčejné“ nadšené trávníkáře s omezeným rozpočtem nikam neposunou, pokud by ceny začínali o cca 10 tis níže mohlo by to být dle mne úplně jinde a potencionálních zákazníku by bylo o mnoho více. Zde moc nechápu proč cena tak dlouho trvala, když je nakonec téměř totožná s konkurencí :-). Čekal jsem jiné uvažování. Bude to stále jen o tom, zda koupit Allet Kesington ( staré Atco Balmoral ) nebo Váš stroj. Samozřejmě ve stejné ceně to zatím asi více hraje do karet Vám. Ostatní co nemohou investovat 40 tis a více budou muset řešit např. použité stroje po repasy z Anglie, Nizozemí apod, což jen upevní přemrštěné ceny starších vřetenovek v ČR. Již jste to výše panu Dušíkovi vysvětloval a trochu mne zamrzelo, když jste defacto pomluvil to na co jste ještě před pár lety nedal dopustit. Znamená to např., že Vámi prodávané sekačky Atco v nap.ř roce 2009 jsou svojí kvalitnou a životností na polovině Edvina ?. Upřímně kvalitu a spolehlivost výrobku ukáže až čas. Záruka 10 let je fajn, nicméně jak to chápu tak je omezená např. Vaším servisem ? Závěrem Vám přeji ať se prodej a výroba daří a zákazníci jsou spokojení, i když já asi mezi ně nakonec z výše uvedených důvodů patřit nebudu.

  1. Dobrý den, děkuji za Vaší reakci. Kdyby šla taková sekačka vyrobit za 5000, určitě bych cenu nešponoval výš. To čekání na cenu vedlo k tomu, že sekačka není za 49.995,-, ale o 10 tisíc méně. Třeba až za 5 let budeme valit tisíce, jako Allett, tak bude cena poloviční. Nyní je to takto. Samozřejmě mě to mrzí, pokud je to už mimo Váš rámec.
   Pokud dobře sledujete moje komentáře, tak určitě nikde nenajdete, že bych dával někde ruku do ohně za značku Allett od roku 2012. Do podzimu 2013 jsem pro Mr. Lawn, který Allett prodává, působil pouze jako konzultant, nic víc.
   Ano, ATCO byla moje srdeční značka a nedám na ní dopustit. Allett je už ale jiný šálek čaje. To, že ATCO Balmoral je dobrá sekačka platí a je to fakt. Fakt je i to, že za 18 let ani ATCO ani Allett na těch sekačkách neudělali nic, čím by je inovovali, i přestože jsme je o to opakovaně žádali. U ATCO trvala oprava zadního válce 30 minut, u Allettu 2 hodiny a přitom je to v podstatě jedna a ta samá sekačka. To je to, co nedokážu pochopit. Proč mění to, co fungovalo dobře. Nevidím to, že bych Allett pomlouval, ale kdo jiný než já, by měl vidět lépe, zda zákazník investuje dobře, nebo výborně. Nehodlám se dál srovnávat se značkou Allett, každý to dělá, jak umí. My máme sekačku z roku 2014, Allett z roku 1996. To mluví za vše.
   Vy jako zákazník hodnotíte především železo (plast) a cenu. Já jako obchodník, hodnotím i to, zda se zákazníkovi budu moci za 5 let podívat do očí. Ti, co si ode mě koupili ATCO, ví, že se snažím neustále zlepšovat, přinášet zákazníkům novinky, které jim usnadní péči o trávník. A kdybych chtěl rychle zbohatnout, tak už asi dávno dělám někde jinde a nemotám se kolem trávníků 🙂
   Je jasné, že jsme kvalitu Edwina asi přepálili, ale je pro mě těžké nyní slevit, když vím, že v kvalitě nebudeme mít konkurenci.
   Vy jste řekl, že by pro Vás bylo 30 tis možná přijatelných, zítra mi napíše třeba pan Volf, že by mu lépe vyhovovala sekačka za 20 tis., pak někdo řekne, že Gardena má vřetenovou sekačku za 8 tis. atd. A kdybychom všem měli vyhovět, tak nezbyde nic jiného, než že začneme ubírat materiál, vozit komponenty někde z Asie a za pár let se budeme potýkat z existenčními problémy, protože budeme dělat všechno stejně jako ti zavedení výrobci. A to já od začátku nechci. Chci mít sekačku podle Šeny. Upřímně neznám člověka, který by o domácích vřetenových sekačkách věděl více.
   Jako prodejce a dovozce jsem zažil konec ATCO a moc dobře si pamatuji na ten pocit, říct to zákazníkům, co si před měsícem koupili sekačku. „Pane, Atco právě skončilo, já musím zavřít krám, protože nemám co prodávat a servis nemůžu táhnout, nevím, kdo Vám tu sekačku opraví, nevím, kdo Vám dodá díly, nevím, kde budete brousit.“ A když tohle máte říct všem svým zákazníkům, je to skutečně lahůdka. I proto dělám věci tak, jak dělám, abych se do podobné situace už nedostal. Vím, že to nemůžu vysvětlit každému zákazníkovi zvlášť a ve finále zůstane u toho, že máme sekačku za 40. tis. a spousta lidí si jí třeba kvůli ceně nekoupí. Ale to je život. Budu se dál snažit najít možnosti, jak výrobu zlevnit. Ale pokud máme začít za pár týdnů vyrábět, je potřeba říct dost a udělat další krok.
   I proto jsme udělali setkání s konstruktérem, i proto si s každým uděláme čas představit Edwina do detailu, aby bylo jasné, že cena není vysoká, cena je za danou kvalitu velice příjemná. Uvidíme, čas ukáže holou pravdu.
   Pro vysvětlení, záruka platí 10 let pro každého, bez ohledu na servis. Pokud však bude zákazník sekačku pravidelně dávat na servis, nebudete platit žádné díly ani další opravy po dobu 5 let. Takže záruku na výrobní vady nevážeme na náš servis.
   Přicházíme s tolika novinkami, že málokdo má tolik času, aby se s naší nabídkou důkladně seznámil. Ale věřím, že se to časem zažije a naše nabídka bude přehledná, jasná a výhodná.
   Ať se Vašemu trávníku daří. Tomáš Šena

   1. Dobrý den,

    děkuji, Vaše uvažování jelikož jsem si toho od Vás na tomto blogu i jinde přečetl docela hodně chápu a Váš marketing není vůbec špatný :-). Můj komentář nebyl myšlen ve zlém, trochu mne při psaní mrzel fakt, že jsem z Vás původně cítil záměr dostat Edwina více mezi lidi a ten záměr mne byl sympatický. Byť se bezesporu bude jednat o špičkovou moderní a kvalitní vřetenovku, tak bude její cena stále limitující, bez ohledu na servis, záruku apod. Samozřejmě máte pravdu v tom, že někdo Vám může říct, že 30 tis je moc a že 20 tis je Ok atd., i já jsem realista.

    Nicméně něž jsem napsal těch 30 tis tak jsem o tom docela dlouze přemýšlel :-). Je to psychologie cenou se kterou denně pracuji u svých zákazníku. Hodně lidí dnes kupuje rotační sekačky za cca 20 tis s tím, že si myslí že budou mít skvělý trávník, bohužel nebudou a je jedno zda si koupí Hondu za 20 tis nebo Hecht za 8 tis, technologie sečení je + – pořád stejná i když kvalita výrobku nesrovnatelná. Nicméně pokud by tito co utratí bez potíží 20 tis za rotační pochopili, že o pár tisíc mohou mít jinou ligu sečení možná by to bylo zajímavé. Takto si řeknou vždyť to stojí 2x tolik. Toť jen můj názor, třeba je špatný a mýlím se.

    Jelikož vřetenovku potřebuji akutně a nechce se mne můj nový vlastnoručně a pracně založený tráník stresovat rotační, ( Vaše bude stějně asi až na podzim jelikož přede mnou je x jiných ) tak to budu muset řešit asi bazarovým Atcem, kterého je však jak šafránu. Hezký den, Martin S.

   2. Martine, Vaše uvažování je správné. Samozřejmě by cena 20 nebo 30 tis přispěla k většímu zásahu a konkurenci by to položilo ze sezóny na sezónu 🙂 Limitující jsou ale výrobní náklady.
    A vzhledem k tomu, že jsme si nedali za cíl prodat 10.000 sekaček za rok, ani jsme si nedali za cíl, položit do roka konkurenci, tak ta cena není pro nás žádnou překážkou plnit svoje strategické cíle.
    Náš hlavní cíl byl vytvořit mimořádnou sekačku s vysokou spolehlivostí a komfortem pro uživatele. To, že se nám to povedlo za cenu nižší než má zavedená konkurence, považuji za ohromný úspěch.

 7. Je zajímavé, jak komentují na této stránce nebo u mě v mailu lidé, kteří na setkání s konstruktérem byli a ti, co nebyli. Přestože je spojuje zájem o Edwina, tak je rozděluje cca 10.000 Kč.

 8. Dobrý den, zúčastnil jsem se také setkání s mladým konstruktérem 🙂 a jsem nadšený, co jste dokázali. Díky tomu věřím, že si cenu prosadíte. Samozřejmě bych uvítal levnější pořizovací náklady, protože jsou lákavé i všechny praktické doplňky co nabízíte a na ně už bohužel asi nezbyde. Teším se na předváděcí akci, na kterou určitě nepřijedu sám. Prosím o zaslání přesného termínu. Děkuji Bezouška

 9. Dobry den, jiz delsi dobu sleduji vase stranky. Musim se priklonit k nize uvedenym komentarum, kdyby byl edwin o 10k nizsi tak by se vretenovka dostala do sirsi verejnosti, jak i sam chcete. Patrim k lidem kteri maji nadprumerny prijem nemam deti, postavil jsem dum… Ale i tak si sekacku za 40 nekoupim. Proc mam si ji koupit kdyz allett zacina kolem 30t. Chapu tahle bude dokonalejsi, praktictejsi, spolehlivejsi atd. Chapu i to ze mate nejaky marketingovy plan a cil. Ale vzhledem k nasim prumernym prijmum ke kterim nepatrim je castka 40t vysoka. Kdyz uvazujete o expedici i do zahranici tak pro takoveho nemce ktery si vydela 2x tolik co my je to pak malina. Nechci vas presvecovat abyste slevnil. Tot muj nazor. Jinak vam ale fandim, zajimavy stroj, uz se tesim na podrobnejsi info,bohuzel mi prostejov dnes nevysel musel jsem byt v praze.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: