Psychologie nadšeného trávníkáře

Spokojenost s trávníkem uživatelů dvou různých typů sekaček na trávu
Spokojenost s trávníkem uživatelů dvou různých typů sekaček na trávu

Představte si dvě stejně velké skupiny lidí, kteří mají zahradu s trávníkem. Obě skupiny tudíž kosí trávu. Jedna skupina kosí vřetenovou sekačkou a druhá má rotační sekačku.

Skupina, která kosí vřetenovou sekačkou je spokojená se svým trávníkem v 82% případů. Skupina sekající rotační sekačkou je spokojená pouze v 67% případů.

Zajímavé je, že přestože 18% uživatelů vřetenové sekačky je s trávníkem nespokojeno, tak pouze 9% z nich nikdy nedostalo pochvalu za hezký trávník. U skupiny sekajících rotační sekačkou pochvalu nikdy nedostalo 64% trávníků.

Co je závěrem této statistické rozcvičky? 91% uživatelů vřetenové sekačky dostalo někdy pochvalu za kvalitní trávník, avšak taková pochvala se dostala pouze 36% uživatelům rotační sekačky.

Proč 67% uživatelů rotační sekačky je spokojeno s trávníkem, ale pochvalu dostali jen v 36% případů?
Proč 82% uživatelů vřetenové sekačky je spokojeno s trávníkem, ale dokonce 91% jich dostalo pochvalu?
Už vidíte ten rozdíl? Už je jasné, že máme laťku trošku jinde?

Ano, hezký trávník stojí trošku víc práce (lépe řečeno zábavy a odpočinku), ale přináší to i výrazně víc radosti rodině a okolí. Je mi jasné, že kvůli pochvale to nikdo z trávníkářů nedělá a vnitřní pocit lze těžko vyčíslit. To, že uživatelé vřetenové sekačky patří mezi perfekcionisty ve výrazně větší míře než je průměr populace, je z principu jasné.

Takže zatímco ostatní žasnou nad super trávníkem, my tam vidíme ty nedostatky, támhle vyčnívá jedno stéblo, támhle se šíří nějaká lipnice roční, tady je flíček – asi plíseň, tady vedle to není tak husté jako o metr dál… To známe!

I když nás kvalita trávníku těší, tak když se někdo zeptá, popravdě řekneme, že má ještě rezervy. A to je to, co schopné a pracovité lidi žene kupředu. Pro většinu už je stav dostačují, aby s prací přestali, my to ženeme dál, pořád se chceme zlepšovat. A s tím nikdo nic nenadělá. Nás to totiž baví!

Takže, komu se nelení, tomu se zelení.

PS: průzkum v roce 2014 pro Swardman zpracovalo Salve Finance na vzorku 250 lidí.

2 Replies to “Psychologie nadšeného trávníkáře”

  1. Dobrý den Tomáši,

    chtěl jsem se vás zeptat, zda neuvažujete o nějakém příspěvku, zda za nynějšího teplého počasí hnojit/nehnojit trávník.

    Předem děkuji. Pavelka

    ________________________________ Od: „Tomáš Šena – b l o g“ [comment-reply@wordpress.com] Odesláno: 6. února 2016 7:37 Komu: Pavelka Bronislav, Ing. Předmět: [New post] Psychologie nadšeného trávníkáře

    Tomáš Šena posted: “ Představte si dvě stejně velké skupiny lidí, kteří mají zahradu s trávníkem. Obě skupiny tudíž kosí trávu. Jedna skupina kosí vřetenovou sekačkou a druhá má rotační sekačku. Skupina, která kosí vřetenovou sekačkou je spokojená se svým trávníkem v 8″

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: