Proč nenastal konec vřetenových sekaček ani po 190 letech

Před třinácti lety se firma Bosch rozhodla ukončit výrobu vřetenových sekaček ATCO ve Velké Británii s odůvodněním, že jim složitá výroba sekaček se spalovacím motorem nezapadá do zelené koncepce společnosti. Tehdy jsem se snažil výrobu ATCO koupit a jednal s mnoha investory.

Báli se do takové investice jít, přeci když to zavírá Bosch, tak to asi nemá perspektivu. Kdo kdy v té době viděl reklamu v novinách, časopise či televizi na vřetenovou sekačku… To nemá budoucnost, mysleli si a do investice nešli.

Střih, leden 2023, oslovil jsem jednoho významného a velmi úspěšného investora, který má technické zázemí, zda nechce investovat do ELO. Udělal si rychlou rešerši na internetu a jeho odpověď zněla, „To je zcela obsazený obor – vřetenové sekačky vyrábí Bosch, Husqvarna, Fiskars, Stiga, Al-Ko…“ Vysvětlil jsem mu situaci, že to je jen zdání, že je trh obsazený, že opak je pravdou a poskytl jsem mu interní data. Reakce? „Tak tomu už nevěřím vůbec, že by takové světové koncerny si nechaly ujít takovou příležitost mezi prsty.“ reagoval. A do investice nešel.

Mezitím na trhu domácích vřetenových sekaček… Za deset let žádný výrobce neskončil. ATCO převzal Allett a vesele vyrábí dál, jak benzínové modely, tak už má v nabídce i dva akumulátorové a jde zelenou cestou, kterou Bosch neviděl. Swardman vyrábí dál jak benzínový model, tak bateriový model. V Německu začíná vyrábět ruční mechanickou vřetenovku nová firma. To samé se rozbíhá v motorovém provedení pod další novou firmou v USA. Australani mi chtějí posílat objednávky na sekačku, kterou ještě neviděli. Prodejci z Německa se tlačí, aby mohli ELO prodávat v Německu. V Česku evidujeme stovky čekajících zákazníků na ELO… Zatímco trhy stagnují či mají pokles, trh nadšených trávníkářů roste každý rok od desítky procent po celém světě.

Nejsem tedy investor, takže nevím, jak to v jejich světě chodí. Ale s pár investory jsem už jednal, takže nějaký obrázek mám. Měl bych takové malé přirovnání, bota je jenom obyčejná bota, dokud si jí však neobuje Michael Jordan. Vřetenová sekačka je jen kus funkčního železa, dokud nemáte někoho, kdo je jí schopný prodat do celého světa…

Pokud budeme dělat správné věci, budeme vydělávat peníze téměř automaticky.

bod číslo 10
The Original Nike Principles from Rob Strasser in 1977

Švédští profesoři Kjell Nordström a Jonas Ridderstråle napsali v roce 2000 knihu Funky business, kterou jsem četl už před mnoha a mnoha lety. Mimo jiné tito pánové patří mezi největší vizionáře v Evropě. Tak v té knize, s kterou se totálně ztotožňuji, mimo jiné napsali, máte rádi nohy, přitahují Vás, tak je pravděpodobné, že nebudete úplně sami. Ve Švédsku takových lidí bude třeba 300, ve Finsku 150, v Dánsku 200, v Británii 1500… Je to velmi malý trh, ale když se spojí na celém světě, bude to dost, abyste mohli začít vydávat časopis „The leg show“. Vytvoříte komunitu lidí, kteří milují nohy.

A místo nohou si lze dnes dosadit vřetenové sekačky. Ano, český trh je menší, ale komunita trávníkářů je už nyní docela velká, to samé platí v Německu, Francii, Holandsku, Británii, Austrálii, USA, Kanadě… Udělali jsme něco tak extrémně vyhroceného, že to oslovuje trávníkáře na celém světě.

Před 11 lety jsem vymyslel robotickou sekačku se sběrem trávy, která nepotřebuje vodící drát v zemi. Rok 2022 první robotická ale rotační sekačka bez drátu se začíná prosazovat na zahradách po celém světě. Kolik času jsem ztratil, 10 let, během nichž jsme mohli být úplně někde jinde. Kolik peněz by to za tu dobu osvícenému investorovi vydělalo. I golfová a fotbalová hřiště by nám dnes trhali ruce.

No nic, jsou to jen neperspektivní vřetenové sekačky, obor, který osvícené investory fakt neláká, možná je dokonce odpuzuje. Hodně štěstí v realitách a IT pánové.

The Most Surprising Lawn Mower Sales Statistics And Trends in 2023

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: