Rotační robotické sekačky na ústupu

RD Mladíkov by Mio Architects
Prodávat sekačky velmi náročným zákazníkům je těžké, ale o to větší radost mám, když se to daří.

Protože se čím dál častěji setkávám s obdobnými zkušenostmi zákazníků s robotickými sekačkami, byl bych proti svému cíli (zdravé trávníky), kdybych tento mail nezveřejnil. Obdobných případů jsem zaznamnel v poslední době zhruba dvacet.

Marek Š.: „Já jsem totiž udělal jednu z velkých chyb v životě, koupil jsem si robotickou sekačku za skoro 50.000 a větší krám jsem skutečně neměl. Teď se ji pokouším zbavit s co nejmenší ztrátou a následně jdu do vřetenovky. Sekat mě nevadí, dělám to rád, ale celou dobu chci mít perfektní trávník a dělám proto všemožné kusy a to s vřetenovkou dokážu.  Děkuji za super rychlou odpověď, a když se zbavím toho krámu tak se hned ozvu.  Jenom mi řekněte vaše doporučení jaký typ zvolit. Mam 510 m2 trávy a posílám foto.“

Lépe profilovaný trávník bych si pro robotickou sekačku asi nedovolil ani představit a přeci to není ono. No inu, kdyby byly tyto rotační robotické sekačky skutečně dobré, používali by je určitě na golfu i ve Wimbledonu. Jak se může každý sám přesvědčit, všude tam se používají vřetenové sekačky. 180 let starý fakt se nedá určitě snadno obejít.

Krásné na prodeji vřetenových sekaček je to, že všechna holá fakta, vědecké poznatky a 180 let zkušeností hraje v jejich prospěch. Můžete být jakýkoliv hnidopich, ale tvrdá fakta nejde zlomit. Pak už stačí přidat k holým faktům něco emocí a profesionality a prodej běží sám 🙂

PS: jen pro ty co nečetli starší příspěvky, robotické sekačky se rozšířili v poslední době, kvůli tomu, že se skončil na ně patent. Nebylo to, že to je něco nového, co posune trávník o úroveň výš. Prostě to je určitá vývojová větev rotačních sekaček. Toť vše.

12 Replies to “Rotační robotické sekačky na ústupu”

 1. Máte pravdu, taky bych chtěl přejít k vřetenové sekačce, ale potřeboval bych nějaký typ, se kterým budu sekat 1 x týdně, ideálně 1 x za 10 dnů, protože jsem pracovně docela hodně na služebních cestách a robotická sekačka mi v tomto vyhovuje, ale sečení vřetenovkou udělá trávníku asi lépe. Díky za odpověď.

  1. To bohužel nejde sladit, zatím. Pokud to máte takto, tak bych zůstal u robotické. Trávník skutečně potřebuje pravidelné kosení a pokud ho nemůžete zajistit, pak je řešením robot, ale musíte se s mířit, že trávník bude prostě horší než od vřetenovky.

 2. Vaše sekačky se mi líbí. Plánuji si ji koupit. Mám kacířskou myšlenku: co vyrobit vřetenovou robotickou sekačku…? 🙂

 3. Kalas M. Dobrý den, proč je takový problém s broušením vřeten a spodních nožů. Nikdo to nechce brousit a ani na to není vybavení… Backlaping je prej na špatně . Já mám po domácku vyrobenou vřetenovku a bojuju s nabroušením, které řeším neustále. Dále je problém s předním kopírovacím válečkem, který ohýbá s tébla trav a ty pak nejsou střižena a jako by se plazí po půdě což vede k dalšímu zhoršení vzhledu trávníku. To by se muselo pokaždé vertikutovat nebo vyčesávat nebo instalovat něco před vřeteno aby to tu trávu nadzvedlo. Zajímalo by mě jak to řeší konkrétně pan Šena.

  1. Dobrý den pane Kalasi, myslím, že podomácku vyrobenou vřetenovku nechce nikdo brousit z bezpečnostních důvodů. A pokud upnutí do brusky je atypické, tak vyrobit nový přípravek na upnutí nemusí být jednoduché. Swardman brusku má a zajišťujeme kompletní servis včetně broušení vřetene i spodního nože. Takže naši zákazníci žádný problém s broušením řešit nemusí.
   Ohýbání stébel je na větší diskuzi, můžete přijít v sobotu na náš trávníkářšký kurz a tam to můžeme probrat i s ukázkami. Ale obecně platí, pokud sekám pravidelně pod 25 mm s ohýbáním stéble není problém. Vertkutaci obecně považujeme za základní péči o trávník, takže jestli je nutné jí dělat kvůli ohnutým stéblům neřešíme, děláme jí protože chceme zdravý trávník. Tomáš Šena

 4. Kalas Miroslav Dále je problém se složením půdy pro kosení vřetenovým způsobem.Válečky zhutňují půdu a ta pak nepropustí žádnou vodu a trávník mizí před očima. Jedině aerifikovat a následně pískovat, ale to je další problém ….erifikátory jsou nedostupné a to jak finančně tak i doslova o křemičitém písku to platí také. Hnojivo a osivo je taky pěkně drahá záležitost. Zkrátka kdo chce mít krásný trávník tak musí počitat s tím, že bude pořád něco schánět a k tomu ještě hodně hluboko šahat do peněženky.

  1. Dobrý den pane Kalasi, naopak válečky utužují půdu cca 7x méně než kolečka. Aerifikovat lze i ručně obyčejnými rycími vidlemi, stroj není nutný, ale je samozřejmě velkým pomocníkem. Dnes už v každém kraji mají zahradníci aerifikátor a občas je i v půjčovnách strojů. Křemičitý písek se pohybuje cca 350 -600 Kč/tuna, což když potřebujete 1 tunu na 100 m2, není zase tak neřešitelná položka. Obzvláště když aerifikace se dělá maximálně jednou ročně.
   Co se týká nákladů na osivo či hnojivo, tak samozřejmě záleží na ploše trávníku, o kterou se staráte. Průměrná velikost trávníku v Praze a Středočeském kraji se pohybuje kolem 300 – 500 m2. Což v důsledku v hnojivech a osivu udělá několik tisícovek. Ale není to nijak odlišné od nákladů na péči o bazén či auto. Vzhledem k tomu, že dobře udržovaný trávník zvětšuje obytnou zónu, bývá to investice, ze které má radost a užitek celá rodina.

 5. Hezký den pane Šeno, nejsem žádný odborník na údržbu trávníků, ale líbí se mi kvalitně udržovaný trávník. Vlastním pouze robotickou sekačku z podobných důvodů jako p. Standa (viz. komentář výše), ale neustále koketuji s myšlenkou nákupu vřetenovky. Vaše sekačka je krásná, nepochybuji o její kvalitě, ale co mě zaráží je výměna kazet, která mi přijde příliš komplikovaná a zdlouhavá oproti Allett/Atco sekačkám. U nich se pouze kazeta vytáhne a hotovo…Neplánujete nějaké vylepšení v tomto směru anebo je to nějak patentovaný systém, který nelze převzít?
  Dále jsem se chtěl zeptat, jak se díváte na nové modely Allettu s bateriovým pohonem? Neplánujete něco podobného? Psal jste, že vývoj je vaše silná stránka a bateriové pohony jsou dnes populární skoro všude kolem nás.
  Děkuji za odpovědi a držím palce v dalším podnikání.

  1. Dobrý den pane Roušare, děkuji Vám za Vaše dotazy. Pár lidí už se mě na to také ptalo. K výměně kazet… Mohli jsme udělat krásné video… ano, my ukazujeme realitu, která netrvá déle než 2 minuty a Allett ukazuje pouze závěrečnou fázi, kdy vytahuje kazetu ze sekačky. Opak je však pravdou. U Swardmanu pro výměnu kazety povolujete 2 šrouby u benzínového Allettu to je 6 šroubů a u elektrického dokonce 9 šroubů. Přijďte se podívat k nám na showroom a my Vám ukážeme jak snadné to. A pokud nám nebudete věřit, klidně Vám to ukážeme i na Allettu.
   Je potřeba si uvědomit, že vřeteno se točí ohromnou rychlostí, takže je potřeba dodržet maximální bezpečnost provozu. A to šrouby splňuji nejlépe.
   K Allettu se více vyjadřovat nebudu, jejich aku jsem viděl jen na videu, což nemusí vypovídat o realitě. My aku vyvíjíme s pauzami již tři roky a teď finišujeme. Naše zadání bylo vytvořit sekačku, která plnohodnotně nahradí benzínový model. To není jednoduchý úkol. To jak se nám to podařilo uvidíte, snad již brzy.
   Děkuji a přeji šťastnou ruku při výběru.

 6. Hezký den pane Šeno, děkuji za rychlé a pro mě překvapivé odpovědi. Nepředpokládal jsem, že anglická firma nenatočí seriozní video o výměně kazety??? Poprosím Vás o zodpovězení dalších dotazů:
  1. Na vašem webu jsem se dočetl, že akumulátorové/elektrické vřetenovky jsou vhodné pro zahrady o výměře +- 100 qm. To bude platit i u té, co připravujete vy anebo bude pro větší plochy?
  2. Navíc není u AKU vřetenovek poháněn pojezd? Vy píšete, že u vás by měla PLNOHODNOTNĚ nahradit benzínovku, takže předpokládám, že včetně pojezdu?
  3. Mohu se zeptat na termín, kdy se bude vaše AKU vřetenovka představovat?
  4. Jaké kazety je nutné mít pro vřetenovku, abych se mohl odpovídajícím způsobem o trávník starat. Nač mít např. kazety s různým počtem břitů? Není nejlepší 10 břitů?
  5. Píšete také, že vyvýjíte i robotickou vřetenovku. Při pohledu na chaos „pojezd“ mé robotické Husqvarny vůbec nechápu, jak by se docilovalo pruhů apod. Tedy jak by byl zajištěn „smysluplný“ pohyb robotické vřetenovky?
  6. Líbí se mi, že jste prezentoval všechny, i negativní, připomínky dosavadních uživatelů vaší vřetenovky, zajímalo by mě, co bude nového u Edwina 2018? Například není vhodné volit lehčí materiál pro sběrný koš?
  Děkuji za odpovědi Roušar

 7. Dobrý den pane Roušare, děkuji za Vaše dobré otázky.
  1) Naše aku je i pro větší plochy, kapacitu baterií si můžete vybrat.
  2) Ano, u nás je poháněn i pojezd. Neděláme kroky zpět.
  3) Vše nasvědčuje tomu, že výroba bude zahájena v zimě.
  4) Vyčesávač + vertikutátor považuji za základ. K počtu nožů doporučuji tento text: https://senatomas.com/2014/07/08/vreteno-5-6-nebo-10-nozu/
  5) Hodně přísně střežené tajemství.
  6) S kvalitou plastového koše nejsme zatím spokojeni, takže dále na jeho vývoji pracujeme. Lehký koš má i své nevýhody. Ono obzvláště u sekaček se to stává často, že to co jeden považuje za výhodu, tak druhý v tom vidí nevýhodu. Jediné, jak uspokojit každého je, dát zákazníkům na výběr a to my jako jediní děláme. Novinku Edwina 2.0 budeme prezentovat během podzimu.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: