Masport není nejlepší sekačka

book_btn.png
Chcete sekačku od firmy, která dělá grily, tepelné zářiče, drtiče, štípače dříví… a rotační traktůrkové sekačky si vozí z českého Jičína a prodává je pod svou značkou? A pod značkou ATCO dodává jinému výrobci zase svoje vřetenové sekačky? Odpovídá toto chování výrobci nejlepších sekaček na trávu?

Byl pozdní prosincový večer roku 2011 a nečekaně pozdě mi zazvonil telefon. Na druhém konci se ozval podnikatel Jan Z., který nám v roce 2009 zajišťoval broušení vřeten na sekačky ATCO. (Ano, to byl ten rok, kdy jsme následně řešili tolik reklamací na nekvalitní posezonní nabroušení.) Jan začal hovor opatrně, prý brouzdal na webu a zjistil, že nemám co prodávat, když ATCO skončilo. „Ano, je to tak.“ potvrdil jsem obecně známý fakt.

„Možná bych pro vás měl jednoho výrobce.“ zaznělo na druhé straně. Hlavou mi projely všechny možnosti a vypadlo ze mě: „To musí být jedině Masport.“ A pokračoval jsem dál: „ano, uvažoval jsem o něm, ale nejsem si jistý, zda je to to, co bych chtěl prodávat.“ Navíc finanční situace mi nedávala příliš možností pouštět se do nového obchodního vztahu.

Jan Z. navrhl, ať se sejdeme, že mi dá nabídku, ať mu řeknu, co by se nejlépe prodávalo ze sortimentu Masport a že klidně doveze kontejner sekaček a já je budu prodávat. Uznal, že to je nejlepší varianta vstupu na trh, protože konkurovat si navzájem nemá cenu a lépe než já to stejně nedokáže prodávat. Za pár dnů jsme se sešli a celé jednání bylo oboustraně velmi otevřené. Já jsem říkal na rovinu svoje zkušenosti a poznatky, Jan zase ukazoval nákupní ceny atd. Vypadalo to velmi nadějně, proto jsem nakonec začal o prodeji Masport uvažovat. Dokonce mám sekačky zadané v eshopu a připravené ke spuštění k prodeji, což se nakonec ale nestalo. Poskytl jsem mu svoje návody a technické podklady, aby se vstup na český trh zjednodušil. Stanovil jsem prodejní ceny, které Jan v podstatě s malými připomínkami akceptoval. Protože vše bylo na první pohled férové, řekl jsem, že chystám výrobu svých sekaček, takže až to rozběhnu, ať nepočítá, že budu s prodejem Masportu pokračovat.

Stanovil jsem si určitou vlastní marži, kterou potřebuji, abych byl schopen prodávat Masport ve velkém množství. To byla moje podmínka. Ale pořád mi vrtalo v hlavě, čtyři roky jsem investoval do marketingu sekaček ATCO (nyní Allett), které jsou nejlepší na trhu, mají výměnný kazetový systém, což z této sekačky dělá víceúčelový stroj. Z mého pohledu nedostižná jednička na trhu v poměru cena a užitná hodnota. A teď bych se měl tvářit, že nejlepší je Masport, který kazetový systém nemá a jeho sekačky, které před pár lety prodával u nás Mountfield, byly hodně špatné, protože jejich funkčnost zaostávala i za Gardenou… Nějak mi to nesedělo…

Nastalo poslední jednání a já jsem vytasil svoje finanční požadavky na pana Jana. Přestože se celou dobu dušoval, že peníze nehrají roli, že to má vlastně jako hobby, tak jsme narazili právě na penězích. Můj požadavek byl takový, že moje marže by byla vyšší než jeho. A to pro něj nebylo zkousnutelné. Já jsem zas nebyl ochotný dělat charitu a zavádět novou značku na trh na svoje náklady… Jednání krachlo a my jsme se rozešli. Postupem času jsem si uvědomil, že prodávat Masport by pro mě byl krok zpět.

Po pár měsících se Jan ozval, že jak to vypadá s prodejem Allett a co jinak. Znovu jsem mu potvrdil, že je pro mě cílem zahájit vlastní výrobu. Jan na to zareagoval: „Pokud se vám to povede, přijdu se osobně před vás uklonit…“

Uběhl další čas a Jan se zase ozval a zase sondoval kolem Allettu. Po dalším čase jsem se dozvěděl, jaké Jan o mě šíří fámy a nesmysly, vyloženě se mi snaží škodit. Svůj Masport dovezl a prodává buhví jak a je mi to vcelku jedno. Sleduji pouze, jakým způsobem značku zavádí, kdo jí prodává, jak jí prezentují. Nechápu, že tento úspěšný podnikatel v oboru popisovačů a fixek má zapotřebí, mě poškozovat.

Možná se Jan pouze mstí, že jsem broušení vřeten a vůbec obchodní spolupráci prohloubil s firmou Ittec, s kterou on vede takový malý boj na poli vřetenových sekaček pro golfová hřiště…

Opět se mi potvrzuje, že psát na tomto blogu pravdu se mi vyplácí. Když bych si něco vymyslel, určitě by se to časem provalilo nebo by to nezapadalo do dalších událostí.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: