Allett může za vznik Swardmanu

Austin Jarrett, ředitel Allett Foto: golfbusinessnews.com

Už to není můj boj o značku, ale stále se cítím zodpovědný za trh s vřetenovými sekačkami. Za posledních pět let se tento segment trochu změnil a změny pokračují. Tento příspěvek je reakcí na nenápadnou kampaň, kterou Allett spustil na internetu, která podle mě cílí proti Swardmanu. Myslím si, že v zahraničí málokdo ví, proč vlastně Swardman vznikl, a čím k tomu přispěl právě Allett. Věrným čtenářům se omlouvám za výlet do minulosti, ale brzy sami pochopíte, že to má svůj důvod.

Tak to vezměme rychle. Byl rok 2010, já spokojeně dovážel vřetenové sekačky ATCO  z Anglie do Česka a prodával jsem jich stovky.

V září mi přišla zpráva, že ATCO ukončuje výrobu a nebude pokračovat. Na trhu nebyla adekvátní náhrada a mě stále chodilo mnoho objednávek a lidé více a více chtěli sekat vřetenovými sekačkami.

Pokusil jsem se ATCO koupit, ale to se mi nepovedlo. Následně to však naštěstí dokázal Austin Jarrett z Allett, čímž zachránil výrobu ATCO (modely Balmoral, Windsor, Royale, Club), ovšem bez značky ATCO A začal vyrábět „novou“ řadu Allett.

Jarret mě kontaktoval, měl informace o mých prodejích, a chtěl spolupracovat. Požádal jsem ho o marketingový plán, co chce se značkou dělat, ale ten mi nikdy nedodal. I přesto jsem u něj objednal větší množství sekaček. Počátek výroby však provázely potíže a on mi sekačky nedodal včas, navíc se choval velmi povýšeně. Musel jsem zákazníkům vracet zálohy. Nakonec jsem si cestu našel a přes britský velkoobchod jsem sekačky oklikou přeci jen nakoupil. Trošku s rezervou říkám, že jsem prodal poslední vyrobené kusy ATCO a první vyrobené Allett. Skutečně jsem prodal výrobní čísla možná ..1, ale určitě ..2 atd.

Když to z Anglie vázlo, nezbylo mi, než vyvinout vlastní vřetenovou sekačku, abych měl pro své zákazníky kvalitní produkt. To nějakou dobu trvalo.

V roce 2013 jsem založil Swardman, a v roce 2014 jsem se spojil s mladým talentovaným konstruktérem Markem Votroubkem a ten konečně po předchozích nezdarech jiných konstruktérů,  našel klíč k mé spokojenosti, jak by měla vypadat a fungovat moderní vřetenová sekačka. V roce 2015 jsme zahájili výrobu vřetenové sekačky Edwin (Edwin Budding byl vynálezce sekačky na trávu). Vývoj u nás probíhal kontinuálně a zlepšování probíhalo každý měsíc. Záhy jsme začali dělat na vývoji akumulátorové sekačky, protože ta na trhu chyběla a chtěli jsme super tichou bezúdržbovou vřetenovku.

Nazvali jsme jí Electra a v roce 2019 získala ocenění German Design Award. Mezitím jsme s hlavním konsruktérem Markem Votroubkem ve svém volném čase vyvíjeli vřetenovou sekačku pro fotbalová hřiště. Ještě před jejím dokončením, po změně vlastnické struktury, na jaře 2019 nový majitel ze Swardmanu vyhodil. V ten okamžik měl Swardman zákazníky v téměř třiceti zemích světa. Za čtyři roky jsme dosáhli toho, co mnoho firem v oboru nezvládlo ani za dvacet let.

Modely, které vyrábí Allett vznikly v ATCO v roce 1996, od té doby na nich neproběhla kromě změn motorů žádná inovace. A já toužil mít moderní sekačku pro 21. století. Říká se, že Angličané jsou konzervativní, já jim to neberu. Ať si užívají věci, co fungují, i já mám rád jejich závodní zelenou barvu. Ale inovace se prostě dějí mimo Británii. Allett přišel ve stejném čase, jako my s Electrou, s Liberty, což je jejich akumulátorová verze vřetenové sekačky. Vývoj na ní byl minimální, použili komponenty ze svých elektrických modelů s kabelem a místo kabelu použili standardizovanou baterku. To samé provedli i u modelu pro fotbalová hřiště.

Takže může to být pro někoho, obzvláště čtenáře z Velké Británie, bolestivé, ale můj pohled je takový, že Allett promrhal deset let tím, že nic zásadního ve vřetenových sekačkách nezměnil. Nezlepšil design, nezlepšil komfort pro uživatele, nezvýšil bezpečnost. Prostě téměř nula.

A pak tu byl Swardman, který vznikl s tím být inovativní. A i když ani já, ani Marek Votroubek se Swardmanem již nepracujeme, může z našich inovací těžit dalších deset let a stále bude modernější a více sexy než Allett.

Vznikl však jiný problém. A to, že Swardman chce být, více než cokoliv jiného, klasický výrobce sekaček na trávu. Možná to je prkotina, ale jde o DNA a mozek firmy, takže vše se dříve nebo později začne podle toho řídit. Swardman umře na to, že chce být jako Allett.

Ať to je jakkoliv, věřte, že moje zdánlivě špatné zkušenosti s vřetenovými sekačkami, mi fakt nesebrali chuť dělat lidi šťastnými z toho, jak skvěle lze postříhat trávník, když máš skvělý stroj. A poslední, co bych chtěl je, jít těmto dvěma značkám na pohřeb. Jsem jim za mnoho vděčný.

Moje nevyžádaná rada pro Allett zní: v dnešní době, nelze bojovat o trh konzervatismem.

A rada pro Swardman je: výrobní hardware ještě žádnou z firem neudělal světovou.

PS: Nejsi-li schopný dodávat včas a při tom se tváříš jako mistr světa, čekej do deseti let velké problémy. Lepší než investovat do kampaní držících na živu zastaralé produkty, je lepší investovat do inovací.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: