Je vřetenová sekačka luxus?

Standard v péči o trávník je vřetenová sekačka, již 180 let
Standard v péči o trávník je vřetenová sekačka, již 180 let

Je potřeba říct na rovinu, že motorová vřetenová sekačka není pro trávník luxus. První sekačka na světě byla před 180 lety právě vřetenová sekačka – měla koš, jezdila na válcích. V roce 1921 byla první motorová sekačka určená pro domácí kosení rovněž vřetenová. Je to logické, protože rotační sekačka, dnes dominantní stroj pro kosení trávníků, byla uvedena na trh až v roce 1956. Do té doby byla vřetenová sekačka standard, základ kvalitního kosení trávníků. Dokonce první vřetenovka ATCO v roce 1921 měla označení Standard.

Složitý poválečný vývoj ve strojírenství v celé Evropě umožnil masivní rozvoj rotačních sekaček a jejich rozšíření do všech domácností. Bohužel tím šel standard kvality trávníků minimálně o dvě úrovně dolu. Péče o trávník vřetenovou sekačkou, která byla do té doby více jak 100 let standard, byla nahrazena nižší úrovní péče, kterou dodnes představuje právě rotační sekačka. Tento typ nekvalitní péče reprezentují desítky značek, které ve svých reklamních kampaních často prezentují, jak dokonalé stroje vyrábějí. Jejich úsilí ovšem není směřováno ke kvalitě trávníku, protože to technologicky není řešitelné v rámci rotačního žacího ústrojí (řez bez opory), ale především se zaměřují na efekt pro obsluhu, aby práce byla pohodlná, aby sekání nebylo namahavé. Tito výrobci se točí stále v kruhu, jako novinky dokáží představovat věci, které rotační sekačky měly již před 50 lety. Mezi oblíbené výrobce rotačních sekaček patří Toro, Stiga, Husqvarna, Honda, Al-Ko, Mountfield, Bosch, přehled všech zde.

Ruční vřetenové sekačky se snažily držet prapor kvalitní péče o trávník i v době totality. I dnes mi říkají zákazníci, že přestože leta používali ruční vřetenovou sekačku, tak jejich trávník byl bezkonkurenčně nejlepší v celém jejich okolí.

Cenový rozdíl mezi nejlevnější benzínovou rotační sekačkou a vřetenovou sekačkou je ohromný. To je ten důvod, který svádí k tomu, že se jedná o luxusní, nadstandardní věc. Jenomže když si budete chtít koupit kvalitní značkovou rotační sekačku, tak se jejich cena pohybuje na 50 až 80% ceny značkové vřetenové sekačky. To už takový propastný rozdíl není.

Když si uvědomíte, že rotačních sekaček se na světě prodají miliony a výrobců jsou desítky až stovky, tak naproti tomu benzínových vřetenových sekaček pro domácí použití se prodají tisíce a výrobce spočítáte na prstech jedné ruky, tak je cenový rozdíl snadno pochopitelný. Připočítáte-li k tomu i složitější a sofistikovanější výrobu vřetenových sekaček je cena ještě vcelku přijatelná. Klíčová přidaná hodnota vřetenových sekaček – trávník v nejlepší kvalitě, v podstatě na úrovni golfového greenu, je nevyčíslitelná. Ten boží pocit, kdy se během pár týdnů změní obyčejný trávník v krásný anglický pažit, jsem ještě nedokázal vyčíslit. Ale rozhodně to je více než 20.000 korun. Nadšení z trávníku je trvalé, pokud kosíte vřetenovkou zažíváte ty krásné pocity denně. Rotační sekačka naopak perfekcionistům dokáže způsobovat denodenní frustraci.

Vřetenová sekačka Edwin, kterou právě dokončujeme bude mít základní provedení označené Standard, vzniklo to nezáměrně, ale za tuto paralelu se vznikem značky ATCO jsem nakonec velmi rád. My skutečně navazujeme na to nejlepší z historie sekaček na trávu. Věřím, že Edwin Standard se stane skutečně standardní výbavou nadšeného trávníkáře, který si žádá vysokou kvalitu a především výsledek. Cena bude dostupná mnohem širší skupině trávníkářů než bylo třeba prestižní ATCO či ambiciozní ALLETT.

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: