707 869 Kč na Hithitu

Přátelé, po měsíci crowfoundingové kampaně na podporu vývoje vřetenové sekačky nové generace jsme dosáhli skvělého úspěchu. Podařilo se Vám přispět částkou 707 869 Kč! 💚

Obzvláště finiš posledních hodin byl strhující, kdy jsme se ze 128 % propracovali až ke 141 % cílové částky, která byla 499 999 Kč.

Finále crowfoundingové kampaně Hithit – Šena a vřetenová sekačka nové generace

Efekt z Hithit

Nejen, že se podařilo vybrat cílovou částku, za což Vám moc děkuji, ale tato kampaň měla i druhotné efekty. Jedním z nich bylo, že se mi ozvali zájemci o investování i mimo Hithit. Všechny jsem slušně odmítl, jelikož vývoj chceme financovat z vlastních zdrojů. Vám to tady asi nemusím vysvětlovat, ale prostě moje představa o sekačce i nové značce je celkem jasná a konkrétní, a není potřeba tuto představu rozmělňovat. Ještě si celkem živě pamatuji, jak jsem s jedním investorem řešil spor o podobu transportního kolečka na sekačku Swardman Edwin, on chtěl levné plastové, já chtěl solidní pogumované. To se řešilo týdny, ale to, že není dořešené vřeteno ho netrápilo… Takovou situaci už nesmím připustit.

Až se začne řešit sériová výroba, je možné, že nám vlastní zdroje na profinacování zásob nebudou stačit a bude nutné to vyřešit. Ale i to asi řešení má, obzvláště, když bohatá firma jako je Swardman, vybírá zálohu na vřetenovou sekačku Edwin a Electra ve výši 60% předem a s touto zálohou disponuje 2-3 měsíce než sekačku vyrobí. A zákazníci to v pohodě akceptují. Vzhledem k tomu, že Hithit ukázal, že mám Vaší důvěru na vysoké úrovni, lze zvažovat i tuto variantu.

PR zadarmo

Druhý efekt kampaně na Hithitu bylo PR, a to v pravém smyslu věci. Mnoho lidí, i těch které běžně neoslovuji, se dozvědělo, že Šena zase dělá na sekačce, že to bude opět top kvalita… Kolik mě toto stálo? Celou kampaň jsem odvedl sám, bez marketingového specialisty. Takže mě to stálo jen můj čas, což není málo, ale určitě se to vyplatilo. Vy i další lidé budou nyní citlivější na novinky z vývoje naší nové vřetenovky. Bude to vnímáno, že Hithit bylo oficiální zahájení něčeho nového, a teď bude následovat zvědavost, jak vývoj bude pokračovat.

Benchmarking

Třetí efekt je, a trochu jsem to již zmínil výše, ověření zájmu o vřetenové sekačky a důvěra ve mě. Říká se tomu benchmarking. Díval jsem se do Wikipedie na definici benchmarkingu:

Benchmarking je nástroj strategického managementu, se kterým poprvé přišla firma Xerox Corporation na počátku 80. let 20. století. Jedná se o nepřetržitý a systematický proces porovnávání a měření produktů, procesů a metod vlastní organizace s těmi, kdo byli uznáni jako vhodní pro toto měření, za účelem definovat cíle zlepšování vlastních aktivit.“

Tak to je jasné, ale co mě zaujalo pod touto definicí a celý týden na to musím myslet jsou tyto zásady:

  1. zásada čínského generála Sun-c (cca 500 př. n. l.): Jestliže znáš svého nepřítele a znáš-li i sám sebe, nemusíš se bát o výsledek stovky bitev.
  2. zásada: Buď nejlepším z nejlepších.

Vztáhnu-li to na sebe osobně, tak skutečně, nemám o výsledek konkurenčních bitev žádný strach, jelikož znám nadstandardně jak Swardman, tak Allett, a docela slušně i další výrobce…

Chtít být nejlepší z nejlepších… očekávali byste ode mě něco jiného? Např. ano, budu spokojený, když dosáhneme na 50% tržeb Allettu… Né, to fakt ode mě nikdy neuslyšíte. Mířím na měsíc, v nejhorším skončím mezi hvězdami! To je mi vlastní.

Mám pokoru a respekt ke konkurenci, vyrábějí dlouho, mají několikanásobně větší kapitál, mají zákazníky po celém světě, jejich značky jsou věhlasné. Youtubeři se předhánějí, kdo dá lepší fotku, video jejich sekačky… To je marketingově špička, kterou nelze překonat během pár měsíců. Vyžaduje to roky tvrdé práce, abychom se jim jenom přiblížili. Ale to je přesně to, co chci dělat, měsíce a roky systematicky makat a kousek po kousku si získávat přízeň zákazníků. Velké věci a velké značky nepadají sami z nebe, vždy je zatím práce a invence.

Jediná novinka za 25 let

A s tím také souvisí ještě jedna věc, kterou jsem na Wikipedii našel a to je koeficient Elo: „Elo (též rating ELOkoeficient Elo nebo hodnocení Elo) je statistické ohodnocení výkonnosti hráče či týmu na základě výsledků jeho her podle systému, jehož autorem byl Arpad Elo.“

Elo se používá hlavně v šachu, protože Arpad byl šachista, ale přeneslo se to i do dalších sportů. A díky tomuto koeficientu, lze dopředu určit pravděpodobnost výhry jednotlivých hráčů při vzájemných zápasech. A to mi přijde obdobné jako benchmarking.

Takže když si vezmu, jak zkušený hráč na poli vřetenových sekaček jsem, kolik mám výher, kolik proher, a jak si stojí na tom moji soupeři. Vychází z toho zajímavý výsledek. Ani Allett, ani Swardman pod svým současným vedením nepřišli nikdy na trh se zcela novým modelem vřetenové sekačky… Úprava Allett Kensington na Liberty je kosmetická úprava v rozsahu pár dní práce. Swardman představil poslední nový model v roce 2017, což bylo ještě za mě, byla to Electra a už to je 4 roky zpět. Navíc Electra vyšla s mnoha věcmi z Edwina, takže to také nebyl úplně zcela nový koncept.

Podtrženo sečteno, za posledních 25 let jsem jediný, kdo přišel na trh se zcela novým konceptem hobby motorové vřetenové sekačky, což byl v roce 2014 model Edwin. Tím se můj Elo rating jeví možná trochu jinak, než si někteří mohli myslet.

Z Vás čtenářů asi nepochybuje nikdo, že se to povede podruhé, stejně jako nepochybuji já, bez ohledu na to, zda mám Elo 1, 2, 3, 4 nebo 5. Když stavíte svůj první dům, také si říkáte, že nabrané zkušenosti by bylo nejlepší zúročit na domě číslo dvě, protože už po dokončení vidíte ty chyby, kterých jste se dopustili. Ne, že byste se na domě číslo dva chyb vyvarovali, ale budou to jiné chyby, a třeba nebudou tak zásadní. Stavba druhého domu, bude klidnější, bude asi ale ambicióznější, protože to samozřejmě budete chtít udělat lépe, chytřeji.

Každopádně je, na co se těšit. Kdo chce moderní sekačku 21. století, ten jí najde u nás, kdo má rád vůni benzínu, rádi mu na sekačku instalujeme automatický osvěžovač vzduchu s náplní v podobě 100 oktanového benzínu. 😀

Komentujte...

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.

%d blogerům se to líbí: